"Yürüyemez" dediler, o koşmayı tercih etti...

They said "He won't walk", he preferred to run...

Hakkımda

Benim adım Emrah Baki Başoğlu, nam-ı diğer EmBaBa. 2 Ekim 2016 günü bir kaza geçirdim ve hayatım değişti. Bu fotoğrafı da kaza yapmadan tam 2 saat önce çekmiştim. Kaza hayatımda öncesi/sonrası diye iki dönem yarattı ve bu fotoğraf da öncesi dönemin son belgesi oldu belki de.

Kaza sonucu T5 ve T7 omurga kemiklerim ve göğüs kafesim kırıldı ve akciğerim kısmi zarar gördü. Omurilik yaralanması olduğu için de karnımın üst kısmından aşağısında his kaybı oldu ve bacaklarıma felç indi.

Omuriliğimde çok fazla ödem olduğu için hemen ameliyata alamadılar ve bir gece bekledik. O gece belki de benim için en uzun geceydi. Herkes ameliyat sonrası bacaklarıma hemen hareket geleceği ümidini taşıyordu.

Ameliyat sonrası yoğun bakımda kendime geldiğimde ilk yaptığım şey ayaklarımı hareket ettirmeye çalışmak olmuştu. Olmadı, yapamadım. Tekrar tekrar denedim bir gün boyunca ama hiç bir hareket yoktu.

O anda hayatımın tamamen değiştiğini anladım ama bu hayatla ilgili hiç bir bilgim yoktu. Serviste odama yatıp da bir süre sonra elime cep telefonumu aldığımda yaptığım tek şey aileme sosyal medyaya giriyormuşum gibi gösterip gizli gizli internette omurilik yaralanmasına uğrayanların hikayelerini aramak olmuştu ama internet, omurilik felçlisi olup da gelişme gösteremeyenlerin hayalkırıklığı hikayeleriyle doluydu.

İnsan çaresiz kaldığı durumlarda kendine umut aşılayacak en ufacık şeylere dahi sarılmak istiyor. Uzun bir süredir instagram başta olmak üzere sosyal medyada kendi hikayemi paylaşıyorum, ve nihayet sıra bir websitesine geldi. Omurilik felçlisi arkadaşım… Bu hikayenin asıl hedef kitlesi sensin! 3 ekim günü ameliyattan çıktığımda darmadağın olmuş bir omurgaya 8 platin takılmış paraplejik bir adamdım. Ameliyatımı yapan doktor olsun, MR sonuçlarıma bakan diğer doktorlar olsun kimsenin yürüme ihtimali vermediği bir durumdaydım. Hiç inanmadım yürüyemeyeceğime, hemen fizik tedaviye başladım. Çok çalıştım, acılar içinde bağırana, ağlayana dek; ve ameliyatımdan 3 hafta sonra destekli adım atmaya başladım. Şimdi yürüyorum, hatta koşmaya bile başladım. Benim hikayem senin için umut olsun, hiç vazgeçme emin ol başaracaksın.

 

For English, please click here.

Detaylı özgeçmiş için lütfen buraya tıklayın.

İletişim kurmak için lütfen buraya tıklayın.

 

error: İzin alınız! / Please get permisson!