Çoğunuz için hoş bir görüntü değil biliyorum ama omurilik felciyle uğraşanlar için gayet olağan bir yara bu… Öncesinde size ‘olmaz, yapamam, yaşayamam’ gibi gelen bir çok şeyle de yaşamayı öğreniyorsunuz, ve emin olun bu yara diğer problemlerin yanında devede diken kalıyor.

Image may contain: one or more people and closeup

Felçli hastalar uzun süre yatakta hareketsiz kaldıkları için bu tür yatak yaraları topuklarda, sırtta, kalçada meydana gelebiliyor ve iyileşmesi ayları hatta yılları alabiliyor ve en son çare ameliyatla iyileştirilmeye çalışılıyor. Bir çok hasta da bu yüzden fizik tedaviye geç başlıyor ya da ara vermek zorunda kalıyor. Benim bu yaram yaklaşık 9 ayda ancak bu kadar iyileşti. Bacaklarımda acı hissimin olmamasının en büyük avantajını bu yarada yaşadım sanırım, yoksa acısı gerçekten çok fazla oluyormuş.

🇺🇸I know it is not a very nice image but this is quite a very ordinary situation for the spinal cord injury survivors. Pressure sore is likely to occur on heels, back or hips since paralyzed patients stay in bed without moving for a long time and it takes ages to heal. I had this sore in only one night in intensive care after my surgery and it got only this better in about nine months. People say it hurts a lot but I guess it is one of the rare things that I have the advantage of not feeling pain in my legs.