Gördüğünüz şey bir tavuk döner olsa muhtemelen iştahınız açılabilirdi ama aslında gördüğünüz şey omurganızın içinde gizlenmiş olan omuriliğiniz. Erkeklerde yaklaşık 45 cm, kadınlarda da 43 cm uzunluğundaki bu parça beyninizle organlarınız arasındaki iletişimi 100 milyardan fazla nöron aracılığıyla sağlayarak eşsiz ve sır dolu bir görev üstleniyor.


.
Araştırdıkça vücudumuzun nasıl muhteşem bir sistematiğinin olduğunu çok daha iyi görüyorum. Vücudun beyinle beraber bu en önemli parçası olan omurilik, hasar aldığı takdirde geri dönülmez sonuçlar doğuracağı için inanılmaz bir orduyla korunuyor… En dışta omurga kemikleri… sonrasında 3 farklı katmandan oluşan omurilik zarı… ve en sonda da omurilik sıvısı… Eğer kaza sonucu bu koruma orduları teker teker geçilirse, videoda gördüğünüz ince teller iletişimi tamamen kestiği takdirde komplet (tam kesi) yaralanma gerçekleşir ve yaranın altındaki seviyede beyinle organlar arasında hiç bir iletişim olmaz. Şayet kısmi zarar görürse zarar gören telin ilettiği sinyale göre vücutta kısmi hasarlar oluşur. Bu nedenle kimisi yürüme, kimisi tuvalet, kimisi terleme, kimisi sıcak-soğuk-acıyı hissetmek ya da başka konularda sıkıntılar yaşayabilir.
.
Video credit: Youtube 👉 “Neuroanatomy-Spinal Cord External Features-by Dr Mitesh Dave”

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

What you see is the spinal cord hidden in your spine. Approximately 45 cm in men and 43 cm in women, this piece carries out a unique and secret task by providing communication between your brain and your organs through more than 100 billion neurons.
.
The spinal cord, which is the most important part of the body together with the brain, is protected by an incredible system, because it will have irreversible consequences if it is damaged. 1. body protection by vertebrae of vertebral column… 2. Meninges covered with 3 memnranes… 3. and Celebro Spinal Fluid. When the patient has complete injury, the communication between the brain and the organs is completely cut off. An incomplete injury means that some nerve signals can still be sent along the spinal cord to the brain. In this case, while some people have problems with movement, some others might have different problems with sensation like bladder-bowel control, sweating, or hot-cold-pain.
.
Video credit: Youtube 👉 “Neuroanatomy-Spinal Cord External Features-by Dr Mitesh Dave”