Bir kaç gündür gazetelerde bu haber dönünce biraz inceleyeyim dedim ve insanlar üzerinde olumlu sonuç alındığını görünce dikkatimi daha da çekti. Haber çok yüzeysel, bu yüzden bilimsel makalesini okudum (isteyene gönderebilirim). İki makale yazmışlar, birinde motor sinirlerinin, diğerinde de mesane kontrolünün gelişme gösterdiği sonucuna varmışlar.
.
Yalnız…medyamız neyin ilgi çekeceğini çok iyi bildiği için öyle haberler yapmışlar ki okuyan ‘bir çip icat edildi ve taktığımda yürüyebilirim’ diye düşünebilir.
.
Amacım haberi yalanlamak değil… ama eksik kalan çok yer var.
.
Haberi okumayanlar için özet geçeyim. Amerikalı bilim insanları paraplejik felç olan insanların omurilik kordonuna yerleştirilen elektrik pediyle hastaların yeniden yürüyebilmesini sağlamış.
.
Haberde sadece buna yer verilmiş. Makaleden çıkan sonuç ise bu çalışmanın henüz genellenebilirliğinin olmadığı, yani diğer hastaların da işine yarayabilmesi için çok erken olduğunu gösteriyor. Araştırma 3 yıl 7 ay sürmüş ve sadece 2 komplet omurilik felci hastası (toplam kaç kişiden 2?) bağımsız adım atabilir duruma gelmiş.
.
Ayrıca hep savunduğum bir tezin bu araştırmayla da desteklendiğini gördüm. Bir gün omurilik felcine mutlak bir tedavi bulunursa bu tedavinin en önemli unsuru FİZİK TEDAVİ olacak. Bu araştırmada da 44 hafta boyunca omurilikteki pedle hasarlı bölgedeki sinyaller uyarılıyor ve eş zamanlı olarak hastalar her gün yoğun şekilde fizik tedavi alarak kasların hareket kabiliyetini tekrar hatırlamasına uğraşıyorlar.
.
Sonuçlar ümit verici ama heyecanlanmak için henüz erken. Farkındalık yaratmak bu aşamada yapabileceğimiz en önemli şey. Bu tür çalışmaların anlık faydaları olmadığından özellikle ülkemizde çok fazla desteklenmiyor, hatta boşa harcanan paralar olarak düşünülüyor. Daha fazla insanın farkındalığının artması bağımsız araştırmacılara çok daha geniş imkanlar sunulmasına yardım edecektir. Devrimler normal düşünen insanlar tarafından yapılmaz. İnanıyorum ki bir gün bu hastalığın da tedavisi akıntıya karşı yüzen birileri tarafından bulunacak. Tek dileğim bunun hasta sömürüsüne uğratılmadan yapılması…