Tekrar yürüyebilecek misiniz?Kimse bilemez.
.
Omurilik felcinin şu anda ‘kesin’ bir tedavi yöntemi var mı?Hayır.
.
Buraya kadar her şey çok net…Ama bundan sonrası tam bir muamma.
.
Size bir daha yürüyemeyeceğinizi ya da ayağa kalkacağınızı söyleyenler, hatta sizi tekrar yürütebileceklerini iddia edenler.Kime ve neye inanacağınız size kalmış.
.
İlk felç kaldığım zamandan beri okuyorum ve okudukça beynin nasıl inanılmaz bir mekanizmasının olduğunu görüyorum.
.
Bu yüzden ben sadece kendi vücuduma inanıyorum.
.
Şundan emin olun; bir gün yürümeye başlayacaksanız bunu bir ameliyat, alacağınız hap ya da verilecek kök hücre sağlamayacak.Bunu siz başaracaksınız. Vücudun unuttuğu hareket yeteneğini ona tekrar hatırlatarak, kaslarınızı çalıştırmak için beyninizle savaşarak.
.
Hareket organlarımızı bir araba gibi düşünün. Omurilik bir motordur ve kazanız sonrası iletişim kesilir ve motor kapanır. Peki motoru nasıl tekrar çalıştırabiliriz? Yakıt sağlayarak… Vitesi ayarlayarak… gaza basarak.
.
İşte yapacağınız fizik tedavi, motoru çalıştırmak için gerekli olan en hayati unsur.
.
Araştırmalar beynin, hasardan sonra hala bozulmamış sinir sistemi bölgeleri aracılığıyla yeni anatomik bağlantılar geliştirebileceğini iddia ediyorlar.
.
Bu ne demek? Beyin, omurilikteki hasar almamış sinirleri kullanarak hareket/duyu organlarına tekrar sinyal gönderme kabiliyetine sahip.Yani çalışmayan sinirlerin görevini başka sinirler üstlenebiliyorlar.
.
Bunun gerçekleşme ihtimali çok düşük biliyorum. Ama omurilik felci yaşamışsanız zaten olasılıklar dünyasının demirbaş üyelerinden biri olmuşsunuz demektir.
.
Bu teze inanmamı sağlayan bir çok örnekle karşılaştım. 1 yıl-5 yıl-hatta 25 yıl sonra yürümeye başlayanlar (Google John Macclean)
.
18 aydır spor yapıyorum. Ama 2 gün bile hareket etmemek vücudumdaki sorunları anında tetikliyor. Peki neden? Düzenli çalışmama rağmen bir kaç günlük boşluk neden beni haftalarca geriye götürüyor?
.
Eski karbüratörlü arabaları bilir misiniz? İki gün çalıştırılmasınlar, ertesi gün çalıştırmak istediğinizde defalarca marşa basmanız gerekir. Eski günleri hatırlarım, arabamız kapının önünde uzun süre yattığında babam 5-10 dakika çalıştırıp motor ısıtırdı.
.
Herkesin sıfır model araba hayali mutlaka vardır ama kabul etmeliyiz ki artık karbüratörle çalışan bir araba gibiyiz:) Haydi motoru çalıştırma vakti.