İyi pazarlar herkese! Bugün sabah kalkar kalkmaz germe hareketlerimizi yaptık 😊

Biliyorsunuz ara sıra bacağımdaki ağrılardan şikayet ediyorum. Nedeni aslında omurilik yaralanması, MS ya da Serebral Palsy’si olan herkesi ilgilendiriyor.

Omurilik felci geçiren herkes doktorların ağzından ‘spastisite’ diye bir terim duymuştur. En basit tabiriyle spastisite, sinir yaralanmasının etkilediği belirli kasların aşırı aktif hale gelerek, adale katılığına, sertliğine ya da spazmlara neden olmasıdır. Omurilik felci, Serebral Palsy ya da MS hastalığı olan kişilerde görülüyor.


.
Benim vücudumdaki etkisi şu; normalde ayaktayken bacak kasları fleksiyona geçer, yani kaslar bizi ayakta tutmak için kısalır ve kasılır. Oturduğumuzda ise kaslarımız gevşer. Omurilik yaralanmalı bir bireyde ise beyin, bacaklara doğru sinyali gönderemez ve bacak kasları otursak bile halen daha fleksiyon halde kalır, yani gevşemesi gerekirken halen daha kasılı kalır. Ben uzun süre oturduğumda tekrar ayağa kalkmak istersem zaten fleksiyonda olan kaslar daha da kasıldığı için ayağa kalkmam sancılı ve yavaş oluyor. Önlem alınmadığı takdirde ise zamanla bacak kaslarının kısalmasına, eklemin anormal bir şekil almasına (kontraktür) ve daha ciddi problemlere yol açabiliyor.
.
İşte bu yüzden her çalışmamın en az 20 dakikasını germe egzersizlerine ayırıyorum ve antrenmanımın olmadığı günlerde bile evde mutlaka germe çalışmaları yapıyorum. Yaz tembelliğim sonrasında 3 haftadır yaptığım düzenli yüzme ve germe çalışmalarımın ağrılarımı yarı yarıya azalttığını söyleyebilirim.
.
Hareketsizlik dışında ayrıca bası yaraları, idrar yolları enfeksiyonu, tırnak batması ya da kabızlık da spastisiteyi tetikleyen başka unsurlar ve mutlaka önlem almak gerekir.
.
Omurilik yaralanmalı iseniz mutlaka bu konuya önem verin. Yeterince germe egzersizi yapmıyorsanız ileride yaşam kaliteniz çok ciddi biçimde düşebilir; aşırı kasılma ve ağrılar günlük işlerinizi yapmanıza, oturup kalkmanıza, tekerlekli sandalye transferlerinize yani kısacası hayattan keyif almanıza ciddi oranda engel olabilir.