🇹🇷
Omurilik felçlisi yakınları… Bu paylaşımı sizler için yapıyorum… Lütfen lütfen lütfen… Yakınınız felç olduğunda onun yoğun bakımda, servis odasında ya da evde hareketsiz yatmasına izin vermeyin. Bugünkü paylaşımım bana çok acı veriyor. Paylaşımdaki fotoğraf (blursuz) bana düzenli görüştüğüm bir felçli yakınından dün akşam geldi ve olayın ciddiyetini göstermesi açısından fotoğrafla paylaşımda bulunmamı özellikle rica etti kendisi.

Yazın sığ suya atlama sonucu boynu kırılıp boyundan aşağısı felç olan bir kardeşimin kalça fotoğrafı bu . Nefes alma problemi sebebiyle yattığı tam teşekküllü araştırma hastanesi yoğun bakımında hastayla ilgilenmedikleri için kalça kuyruk sokumunda kemiğe kadar inen korkunç bir yatak yarası oluşmuş ve bunu gizleyip apar topar taburcu etmişler. Hastanın yakınları eve geldiklerinde çevirince bu tabloyla karşılaşmışlar ve apar topar yine hastaneye yatırmışlar. Ailesi daha geç fark etseydi bu yara enfeksiyon sebebiyle ölüme kadar götürebilirdi. Hasta yakınının da ricasıyla beni takip eden tüm hasta refakatçilerini tekrar tekrar uyarmak istiyorum. Yatalak hastalarınızın yatakta 1-2 saat arayla devamlı yön değiştirmesi gerekiyor. Aksi takdirde basıdan kaynaklı yaralar oluşabiliyor ve iyileşmesi aylar sürdüğünden fizik tedaviyi geciktirebiliyor. Hastalarınızı, özellikle devlet hastanelerindeki personele bırakmayın. Yön değiştirdiklerinden emin olun ve sürekli olarak, vücutlarının her köşesinde kızarmayla başlayan yaralar arayın.

🇺🇸
Caregivers of spinal cord injury patients … I am sharing this post for you … Please please please … When your patient is paralyzed, do not leave them immobilized in intensive care, in the service room or at home. Today’s post is very painful to me. I received an update yesterday from an acquaintance who broke his neck in the shallow water this summer. As the intensive care unit of the hospital did not care about his bed positioning, he had a terrible pressure sore on his buttock. When his family came to the house and turned him around, they saw the sore and took him to another hospital immediately. If the family hadn’t noticed it, this sore could have caused his death due to infection. I just want to warn all caregivers who follow me. Bedridden patients need to change their position continuously in bed every 1-2 hours. Otherwise, pressure sore can occur and physical therapy can be delayed for months. Do not leave your patients to the hands of other people, especially those in state hospitals. Be sure to change their position continuously and always look for scars that start with red spots on every corner of their body.